


Az eddig felsorolt kulturális élmények többnyire Amszterdamban értek, de nehogy véletlenül lokálpatriotizmussal vádoljanak, a szomszédvárba is újra ellátogattam előre megfontolt szándékkal: az Építészeti biennálé hívogatott és a NAI-ban is új tárlatot nyitottak. Ahogy megérkeztem, a főtéren egy meglepetés fogadott: a várost a második világháborúban elpusztító bombázásra emlékeztetett egy óriási vöröslő virágszobor: a felcsapó lángokat meglehetősen expresszíven idézi meg. Körbejártam párszor, aztán irány fő cél: The architecture of Le Corbusier: ez volt talán a legnagyobb élmény az összes kiállítás/múzeum közül és a legnagyobb bosszúság, hogy nem engedtek fényképezni… Olyan lenyűgöző válogatás a 20.század talán legnagyobb hatású építészének egyébként óriási életművéből, amit egész egyszerűen mindenkinek látnia kell! Kétszer utaztam Rotterdamba megnézni (először egyedül, majd néhány másik építészfiókával az új szállásomról, amiről majd később…), és másodszorra ugyanúgy nem bírtam betelni vele mint, első látásra. 3 nagy teremben mutatják be a mester munkáit az első családi villáktól a nemrég poszthumusz megépült templomig és az építészetet prezentáló csodálatos makettek, rajzok és fotók mellett helyet kaptak festmények, szobrok, bútorok, illetve egy-egy költemény is. Elképesztő mennyiségű vizuális inger tudósít a zseni munkásságáról: tervek és elképzelések a világ minden tájáról (Franciaország, Svájc, Indai, USA, SZU, Brazília…), épületek és elvek amelyek alapjaiban változtatták meg az építészetet: Ronchamp, az Unité d’Habitation, Chandigarh – hogy csak a legismertebbeket említsem – és még megannyi épület eredeti rajzai, tanulmányai, makettjei és berendezései (!)… Hihetetlen, hogy volt képes ez az ember ennyi mesterművet létrehozni egyetlen élet alatt…


Több más kiállítás is hívogatott a biennálé alkalmából, melynek aktuális témája az építészet szerepe és felelőssége a városok jövőjén keresztül az emberiség jövőjére nézve. Corbusier után ezekre sajnos nem sok időm maradt - pláne mivel Hollandiában a múzeumok viszonylag hamar zárnak – egyet tudtam csak tisztességesen bejárni. A cím egyértelműen rímel a biennálé mottójára: A better world – another power… 4 egészen különleges projektet mutat be, amelyek közös nevezője egy-egy közösség és az építészek kapcsolata. Vagyis mivel teheti egy szociális érzékenységgel megáldott mérnök elviselhetőbbé vagy boldogabbá az emberek életét. Az első projekt az állandóan forrongó Közel-Keleten, a határviszályok miatt hányatott sorsú településeknek és menekülteknek fejleszt alternatívákat a túlélésre, a második egy spanyol építész küldetéséről tudósít: egyszerű és olcsó közösségi épületeket tervezett méghozzá úgy, hogy azokat az általa kitalált jópofa használati útmutató segítségével és az alkalmazott egyszerű technológiáknak köszönhetően hétköznapi emberek is meg tudják építeni – össze tudják legózni - társadalmi összefogással, méghozzá rendkívül költségtakarékos módon. A harmadik példa azt mutatja be, hogyan védték/szépítették/fejlesztették elhanyagolt épített környezetüket az építészekkel szövetkezve egy amszterdami városrész elszánt lakói, a negyedik pedig a new yorki társadalom és a profitorientált ingatlanfejlesztők harcával foglalkozik.

Második alkalommal, mikor is a többi gyakornok társaságában látogattam Rotterdamba, ráadásképpen sikerült becserkészni két elég látványos projektet is a legújabb fejlesztések közül - a másodikon talán még meg sem száradt a festék... Az első célpont az Arons en Gelauff iroda (itt dolgozik Sarah a hamburgi sorstársam) új lakóépülete volt: az egymáshoz képest 90 fokkal elfordított doboz adja a tömeget, a főhomlokzatokat két irányba is hullámzó előregyártott elemek sorolása adja: ez és az azonos logika alapján kezelt felületek hangsúlyozzák a dobozok összetartozását. A második célpont a Didden Villige, az MVRDV egyik újabb agyszüleménye: gyakorlatilag egy extravagáns parazita, ami fogta magát és felköltözött egy békés lakónegyed egyik békés házának békés tetejére, és most ott kelti a zavart, valamint ha már ott van, akkor befogad egy díszletekkel és jelmezekkel foglalkozó nem kevésbé extravagáns társaságot is.